Omeka - en to pt_PT translation catalogue (48 entries)

en: Guest
pt_PT: Convidado

en: Register
pt_PT: Registo

en: My Account
pt_PT: A Minha Conta

en: Update account info and password
pt_PT: Actualizar dados da conta e password

en: Your %s account
pt_PT: A sua conta %s

en: An admin has made your account active. You can now log in with your password
pt_PT: Um administrador activou a sua conta. Pode agora fazer login com a sua password

en: Registration Features
pt_PT: Dados de registo

en: Add some text to the registration screen so people will know what they get for registering.
            As you enable and configure plugins that make use of the guest user, please give them guidance
            about what they can and cannot do.
pt_PT: Adicione algum texto ao ecrã de registo de modo a que as pessoas a vantagem do registo.
    Como activa e configura aplicativos que usam o utilizador convidado, por favor dê-lhes instruções
    sobre o que eles podem ou não podem fazer.

en: Short Registration Features
pt_PT: Dados de registo simples

en: Add a shorter version to use as a dropdown from the user bar. If empty, no dropdown will appear.
pt_PT: Adicione uma versão mais curta para usar na caixa de escolha da barra do utilizador. Se ficar vazio, não vai aparecer uma caixa de escolha.

en: Dashboard Label
pt_PT: Etiquetas do Painel de Controle

en: The text to use for the label on the user's dashboard
pt_PT: O texto a usar na etiqueta do painel de controle do utilizador

en: Login Text
pt_PT: Texto de Login

en: The text to use for the 'Login' link in the user bar
pt_PT: O texto a usar no link de 'Login' na barra de utilizador

en: Register Text
pt_PT: Texto de Registo

en: The text to use for the 'Register' link in the user bar.
pt_PT: O texto a usar no link de 'Registo' na barra de utilizador.

en: Allow open registration?
pt_PT: Permitir registo livre?

en: Allow guest user registration without administrator approval?
pt_PT: Permitir registo de utilizadores convidados sem aprovação do administrador?

en: Allow instant access?
pt_PT: Permitir acesso imediato?

en: Allow instant access for 20 minutes for new users
pt_PT: Permitir acesso imediato por 20 minutos para novos utilizadores

en: Require ReCaptcha?
pt_PT: Exigir ReCaptcha?

en: Check this to require passing a ReCaptcha test when registering
pt_PT: Escolha esta opção para exigir um teste ReCaptcha ao registar

en: Failed login attempt from %s
pt_PT: Tentativa de login falhada a partir de %s

en: You are logged in temporarily. Please check your email for a confirmation message. Once you have confirmed your request, you can log in without time limits.
pt_PT: Você está ligado temporariamente. Por favor, verifique a mensagem de confirmação no seu email. Assim que confirmar o seu pedido, pode fazer login sem limite de tempo.

en: Thank you for registering. Please check your email for a confirmation message. Once you have confirmed your request, you will be able to log in.
pt_PT: Obrigado por se ter registado. Por favor verifique a mensagem de confirmação no seu email. Assim que confirmar o seu pedido, pode fazer login.

en: Thank you for registering. Please check your email for a confirmation message. Once you have confirmed your request and an administrator activates your account, you will be able to log in.
pt_PT: Obrigado por se ter registado. Por favor verifique a mensagem de confirmação no seu email. Assim que confirmar o seu pedido e um administrador activar a sua conta, pode fazer login.

en: Incorrect password
pt_PT: Password incorrecta

en: Please check the email we just sent you for the next steps! You're almost there!
pt_PT: Por favor, verifique o email que enviámos com informação sobre os passos seguintes. Está quase lá!

en: Invalid token
pt_PT: Expressão inválida

en: Password again for match
pt_PT: Repita a password para verificação

en: Please verify you're a human
pt_PT: Precisamos confirmar que você é humano

en: Thanks for joining %s!
pt_PT: Obrigado por aderir ao %s!

en: You can now log in using the password you chose.
pt_PT: Agora já pode fazer login com a password que escolheu.

en: When an administrator approves your account, you will receive another message that you can use to log in with the password you chose.
pt_PT: Quando um administrador aprovar a sua conta, vai receber outra mensagem que pode usar para fazer login com a password que escolheu.

en: Registration for %s
pt_PT: Registo para %s

en: Your request to join %s
pt_PT: O seu pedido para aderir ao %s

en: this link
pt_PT: este link

en: You have registered for an account on %s. Please confirm your registration by following %s.  If you did not request to join %s please disregard this email.
pt_PT: Registou-se para uma conta no %s. Por favor, confirme o seu registo seguindo este link %s. Se não pediu para aderir ao %s, por favor ignore este email.

en: New request to join %s
pt_PT: Novo pedido para aderir ao %s

en: A new user has confirmed that they want to join %s : %s
pt_PT: Um novo utilizador confirmou que pretende aderir ao %s : %s

en: Confirmation Error
pt_PT: Erro ao confirmar

en: Browse and manage your work here.
pt_PT: Explore e faça a gestão do seu trabalho aqui.

en: Stale Token
pt_PT: Expressão obsoleta

en: Your temporary access to the site has expired. Please check your email for the link to follow to confirm your registration.
pt_PT: O seu acesso temporário ao site expirou. Por favor, verifique o link de confirmação de registo no seu email.

en: You have been logged out, but can continue browsing the site.
pt_PT: Você está desligado, mas pode continuar a explorar o site.

en: Passwords match!
pt_PT: As passwords correspondem!

en: Passwords do not match!
pt_PT: As passwords não correspondem!

en: Update Account
pt_PT: Actualizar Conta
